LAIMĖ SUSITAIKYTI: 5 konfliktų sprendimo strategijos
– Ai, kaip visi broliai ir sesės – be proto myli, bet ir pliekiasi dažnai, – ranka numojo viena nauja pažįstama, kai paklausiau, kaip sutaria jos vaikai, bet po to sekę jos žodžiai mane nustebino, – Tačiau aš džiaugiuosi, kad jie konfilktuoja. Psichologai tikina, kad tai reiškia, jog jie vienas kitam rūpi. Jei visąlaik žaistų atskirai, nepatekdami į viens kito ratą, jei būtų abejingi, tuomet susirūpinčiau labiau.
Išties. Ar konfliktas yra blogas dalykas? Instinktyviai norisi sakyti, kad taip. Bet geriau pagalvojus, tai tikrai ne visada. Į konfliktą galima pažvelgti kaip į galimybę aptarti tam tikrus dalykus, kurie jau kurį laiką kėlė nepasitenkinimą, arba šansą padiskutuoti apie kažką, kas problema tapo staiga. Jeigu pasistengtume išgryninti barnį iki skaidrumo, pamatytume, kad tai parodo, jog konflikto pusės nesutaria dėl to, kad vyksta. Leisdami sau pamatyti konfliktą kaip situaciją, patirtį, kuri leis dar paaugti emociškai, mes lengviau jį išgyvensime. Tik pagalvok, kiek gero gali atnešti išspręstas konfliktas: atsinaujinusį ryšį, didesnę pagarbą vienas kitam, sveikesnius santykius. Efektyviausia būdas prieiti prie sprendimo yra komunikacija, pastangos būti atviriems, tolerantiškiems ir klausytis be išankstinio nusistatymo ar vertinimų.
Taigi, kokios strategijos pasiteisino mudviem su Povilu — besipykstant, besitaikant ir bemylint vienas kitą?
Įvardinkite problemą, kurią sprendžiate
Yra tas paskutinis lašas, paskutinis šiaudas, ta riba, už kurios padėjus koją, viskas sprogsta ir išsiveržia ugnikalnis, lava užpildamas visa, kas gyva. Ir dažniausiai tikroji pykčio priežastis yra visai ne ta nešvari stiklinė šalia kriauklės. Ne, dažniausiai tai kažkas, kas užsilikę iš seniau, vadinamosios abydos dėl netinkamo elgesio, dėl neišsiaiškintų ir pelyti paliktų nesutarimų. Tas paskutinis šiaudas įprastai būna niekuo dėtas. Tad labai svarbu susėsti ir išsiaiškinti pačią konflikto esmę, stuburą, o tuomet jau žiūrėti, kokie kaulai ir raumenys prie jo pritvirtinti – kokios mintys, jausmai, emocijos verda iš vidaus ir sukelia pyktį. Ir taip, konflikto metu natūralu jausti nerimą. Tad kai esame nelaimingiausi, labai geras laikas susikoncentruoti ir sąmoningai pagalvoti apie savo kvėpavimą.
Antra strategija…
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Laimės dieta to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.